• Perşembe , 22 Ağustos 2019

Ben Yapamam Sendromu

Zihinsel tutumunuz tüm sağlık durumunuzu belirler ve hayati bir öneme sahiptir. Eğer zihinsel tutumunuz negatif kişisel önermelerden oluşuyorsa bu durumda sağlıklı bir hayattan mahrum kalırsınız. Negatif kişisel önermeler:

“Ben şişmanım”

“Hiç bir zaman zayıflayamayacağım”

“ Hiç bir zaman istediğim vücuda sahip olamayacağım”

“Ezgersiz yapmak çok zor”

“Sağlığımı daha iyi duruma getirmek için yeterli zamana ve imkana sahip değilim”

“Herkes benimle dalga geçecek, niye uğraşayım ki”

“Ben iri kemikliyim”

“Şişmanlık benim kaderim”

“Çok uzun sürüyor”

“Sağlıklı olmak demek sevdiğim yiyecekleri yiyemeyeceğim demektir” gibi sözler devam eder gider. Bu ve benzeri cümlelerin hepsi bahanedir. Şimdi sadece kabul edin. Başkalarının ne düşündüğünü boş verin. Düşünceler serbest, ucuz ve çoğu zaman gerçeklerle az desteklediği için yararsızdır. Şuanda itibaren zihninizden tüm negatif düşüneceleri atın ve açık, pozitif zihinsel bir tutum geliştirmeye gayret edin. Düşünce şeklinizi değiştirmeye başlayın. Kendinize zaman ayırın ve kendinizle ilgili saygı duyacağınız şeyler bulun. Bunlar sizi negatif düşünceden pozitif düşünceye götürecektir. Kendinize doğru olun.

Daha bir kaç yüzyıl öncesine kadar bir çok ülke krallar ve kraliçeler tarafından yönetiliyordu. Asillerin hemen hemen hepsi fazla kiloluydu. Eğer kanıt istiyorsanız geçmiş tablolara bakınız. O zamanlar fazla kilolu demek zenginlik ve iyi beslenme anlamına geliyordu. Günümüzde ise tam tersini yaşıyoruz, fala kilolu olmak hem sağlık sorunlarına hem de ekonomik sorunlara yol açmaktadır. Ekonomik sorunlar örnek olarak; hastane masrafları, kalp ameliyatları ve zayıflama operasyonu masrafları gösterilebilir.

Ben yapamam sendromunun üstesinden gelinebilir. Sizin yapamayacağınız hiç bir şey yoktur. Aklınıza koyduğunuz her şeyi yapabilirsiniz. Her şey sizin için mümkündür.

Related Posts

Leave A Comment