• Perşembe , 22 Ağustos 2019
Evde soğuk algınlığı tedavisi

Evde soğuk algınlığı tedavisi

Soğuk kış günleri gribin, nezlenin sıklaşıp “tavan yaptığı” zamanaldır. Herkesin çevresinde “hapşırıp, aksıran, ateşi, kırıklığı, yorgunluğu” nefeniyle işe gelemeyip evinde “derdine çare arayan” birileri mutlaka vardır.

Çoğumuz bizi “soğuğun hasta ettiği”ni zannederiz ama gerçekte durum farklıdır. Biiz soğuk değil, soğuk nedeniyle azalan direnç bozukluğumuz yani “bağışıklık zayıflaması problemi”miz hasta eder. Kısacası gribi, nezleyi davet eden soğuğun güç kaybına sebep olduğu zayıflamış, direnci kırılmış bağışıklık sistemimizinden başkası değildir.

Bunlar önemli

İşte bu nedenle temel öncelik soğuklardan korunmak olmalı ama bu tedbiir bir balka tedbirlle daha birleştirmemiz lazım: Bağışıklığımızı güçlendirmek!

Bu daha çok D vitamini takviyeleri, daha çok C vitamini kazanmak, daha çok portakal, limon, greyfurt, mandalina, daha çokn demir, kırmızı et, ciğer, balık, bakliyat, yumurta ve daha çok B 12 kazanmakla, dahaz fazla hayvansal protein, balık, et, tavuk, süt ürünleri üketip daha çok amino asit kazanmakla ilgili bir durum.

Ve tabi ki daha güzel bir uyku, daha az stres ve daha aktif bir hayat da vaz geçilmez bir zorunluluktur. Bu arada bağırsaklarımızdaki probiyotik gücü de artırmamızda fayda vardır. Bunun yolu daha fazla mayalanmış yiyecek, kefir, doğal yoğurt, boza, turşu, salep tüketmekten geçiyor.

Bunlar acil

Diyelim ki bütün bunlara rağmen  yine de grip veya nezleye yakalandınız. Tavsiyemiz evde istirahat edip günde 3-4 bardak adaçayı, ıhlamur karışımı çay içmeniz, battaniyenin altında güzel güzel dinlenmenizdir.

Kaynatıp soğutulmuş adaçayı ile sık sıks gargara yapmanız, öğlen ve akşam aksatmadan tavuk suuy çorbası ile yemeğe başlamanızda iiy olur.

Ayrıca iki bitkisel destekten faydalanmayı düşünmeniz ve daha soğuk algınlığı, nezle işaretlerini fark eder etmez sambucus özleri veya pelargonium ekstrelerinden istifade etmeye çalışmanız da etkili bir tedavi seçeneğidir.

Bu iki bitkisel özün bulunduğu doğal takviyeler eczanelerde mevcut, kullanmayı düşündüğünüzde  eczacınızdan yardım istemenizi ve antibiyotikelerden uzak durmanızı öneriyoruz.

 

 

Related Posts

Leave A Comment