• Perşembe , 22 Ağustos 2019

Günlük Egzersiz Alışkanlığı

Alışılmış günlük egzersizin faydaları çok büyüktür. Düzenli egzersiz metabolizmanızı hızlandırarak sağlıklı bir kilo vermenize veya mevcut kilonuzu korumaya yardımcı olacaktır . Günlük iyi bir uyku ise buna yardımcı olur ve yaşlanma etkilerini azaltabilir.

Eklemler, bağlar ve tendonlar egzersiz yoluyla esnekliklerini sürdürecektir . Kalp hastalığı, yüksek kan basıncı, obezite ve diyabet riskini azaltmanın yanı sıra zihinsel ferahlama yaratacaktır. Düzenli egzersiz stres ve kaygı gidericidir aynı zamanda dayanıklılık artırmaya yardımcı olacaktır.  Ayrıca, cinsel yaşam üzerinde olumlu bir etkisi olabilir . Günlük egzersiz fiziksel olarak daha iyi ve daha enerjik görünüm yaratacaktır.  Egzersizlerin üç ana tipi vardır . Esneklik egzersizleri , aerobik egzersizleri ve anaerobik egzersizlerdir.

Esneklik egzersizleri eklem ya da kas hareket aralığını artırır. Esneme ve hareketlilik egzersizlerini tam olarak yapmak, anaerobik veya aerobik egzersizlere geçmeden önce eylemlerin ilk serisidir. Aerobik egzersiz kardiyovasküler dayanıklılığı artırmak odaklı bir egzersizdir. Bu egzersizler yağ yakmak, kalp ve kan dağıtım genel sağlığı artıracaktır.  Aerobik egzersizlere örnek; yoga, kürek, bisiklet, yürüyüş ve tenis gibi spor ip atlama, koşma, koşu, yürüyüş vb. Anaerobik egzersizler kas gücü ve kas gelişimini artırır. Ağırlık eğitim, aralık ve yoğun aralıklı antrenman anaerobik egzersiz örnekleridir .

Fiziksel becerilerigenel kategorisi esneklik , solunum / kardiyovasküler dayanıklılık, kuvvet , dayanıklılık , koordinasyon , denge , güç , hız , doğruluk ve çeviklik vardır .

Günlük fiziksel aktivite  bağışıklık sistemini desteklemeye yardımcı olur . Bu sık sık soğuk algınlığı veya grip oluyorsanız, zamanla azalacağı anlamına gelir. Hafif fiziksel egzersiz 30 dakika olarak minimum günde bir defa uygulanabilir. Egzersize başlamaya karar vermek size kalmıştır. Egzersize başladığınızda daha fazla enerji harcayacaksınız. İstediğiniz sonuçları egzersiz yaparak zamanla elde edeceksiniz, yeteneğinizi buna göre geliştireceksiniz. Başlangıçta biraz zaman ve biraz çaba ile küçük hedefler bekleyebilirsiniz .

Herhangi bir egzersiz öncesi esnemelisiniz. Kendinizi germe, gerçekten şekil dışında olduğu düşünülürse olası fiziksel yaralanmayı önlemek yardımcı olabilir. Başta çok zor kendinizi itin ama belki olabilir.

Eğer küçük hedeflerle başlarsanız , her zaman her hafta genel rutin egezersiz süresini değiştirebilirsiniz. Ilk hafta 10 dakika boyunca esneme hareketi ve 10 dakika boyunca yürürseniz, ikinci hafta aynı 10 dakika boyunca esneme hareketi ve 15 dakika yürüyüş yapabilirsiniz . Üçüncü hafta 20 dakikalık bir yürüyüş olabilir ve dördüncü haftaya kadar 25 dakika olarak değiştirebilir. DAİMA kendinize sorun. Yapamayacağınız şey yoktur…

 

Related Posts

Leave A Comment