• Perşembe , 22 Ağustos 2019

İnanmak başarmaktır.

Herkese merhaba;
Kendimi bildim bileli obez bir çocuktum. Bana sorsanız çok fazla yemiyordum ama her geçen gün aldığım kilolara yenileri ekleniyordu.Ve bu sosyal hayatıma inanılmaz etki ediyordu. Öyle yanlış bir kanı vardı ki çevremizde kiloluysan hiç bir işi beceremezsin ve her zaman dalga geçilmeye mahkumsun. Benim evrende kapladığım hacim seninkinden fazla diye niye benimle alay ediyorsun diye düşünürdüm. Kilolu olmak utanılacak bişey miydi? Yoksa tüm bakışlar benim üzerimde toplanıyor ve yüzlerdeki gülücükler benim için miydi ? Gibi sorular dolanırdı aklımda. Dışarıda yemek yemeye utanırdım sanki “şişmana bak hala yemek yiyor” gibi düşüncelere kapıldıklarını hissederdim hakkımda.
Bir gün tartıya çıktığımda 130 kilogramı gördüm. Ve o an 20 yaşında bir genç olarak hayatıma bundan sonra bu kilolarla devam etmeyeciğime dair söz verdim. Öncelikle utanmayacak diyetisyene gidecektim ve daha sonra ne olursa o kilolara veda edecektim. Kendime inanıyordum çünkü biliyordum başarabilirdim. İlk zamanlar 118 kilograma ardından da 110 kilograma kadar kolayca düşebildim. Ama hissettiğim değişiklik sadece tartıdaydı vucudumda herhangi bir değişiklik gözlemleyemiyordum. Ardından zor olan evreye geçtim sabah ve akşam yaklaşık 5 km yürüyüşler yapmaya başladım. Önceleri 10 dakika yürüyüp yorulur dinlenirdim. Daha sonra bu direncim artmaya başladı ve yorulmadığımı hissetmeye başladım.108 – 105 -101-100-98 derken 1 yıl sonra 80 kilogram olduğumu gördüm. Bu inanılmaz bir özgüven sağlamıştı bana. Artık istediğim kıyafetleri alabiliyordum. Genelde yaşlılar için üretilmiş geniş kalıplı ve seçme fırsatım olmayan pantolanlardan dar kalıplı ve vucuduma tam oturan pantolanlara ve tişörtlere geçebilmiştim.
Yaşadığım en güzel mutluluk ise mağazada bunun bir beden küçük olanı var mı? diye sorabilmekti. Ayrıca şunu eklemek istiyorum kilo verme aşamasında hiç bir besini kesmedim. Canım çikolatalı pasta yemek istediğinde de baklava yemek istediğinde de yedim. Ancak miktarlarını ve gıda değişimlerini öğrenmiştim.
Şuan kilolarıma elveda diyeli 3 yıl oldu 71 ile 73 kilogram arasında değişiyor ağırlığım. Birde uzun zamandır görmediğim arkadaşlarım tanımadan yanımdan geçip gidiyor.:)
Önemli olan noktaya gelmek gerekirse aslında yukarıda yazdığım herşey boş arkadaşlar. Önemli olan istemeniz. Bu işi beyninizde bitirebilmeniz. Eğer kilolarınıza gerçekten elveda demek istiyorsanız bunu yapabileceğinize inanmalısınız çünkü inanmak başarmaktır.

Related Posts

Leave A Comment