• Perşembe , 22 Ağustos 2019

Kuru Cilt İçin Çözüm

Kuru Cilt İçin Çözüm DiyetCenter

Summary:

User Rating: 0 (0 votes)

Kuru cilt

 

Son günlerde yaşadığımız karlı hava durumlarıyla birlikte artık kışın tam olarak geldiğini söyleyebiliriz. Havalar iyiden iyiye soğudu. Cildimiz işte bu havalarda ani kuruma riskiyle karşı karşıya. Öyle ki, kuruluğun verdiği gerginlik can yakıcı bile olabiliyor.

Kış aylarının belki de en sevimsiz yanlarından biri kuruttuğu cildimizin bize yaşattıkları; nemini kaybeden ve kuruyan cilt kaşınmaya ve pul pul dökülmeye başlıyor. Tam da bu noktada iki soru kafamızı kurcalıyor: Yılın bu en soğuk mevsimi bize bunları neden yaşatıyor? Daha da önemlisi cildimizi korumak için nasıl bir bakıma ihtiyacımız var? İşte bu soruların yanıtları…

Cildimiz kış aylarında neden kuruyor?

Dışarısı soğudukça, cildin doğal yaş filmi üretiminden sorumlu yağ bezeleri de o derece kötü çalışmaya başlıyor. Çünkü tam da bu aylarda cildin kendini soğuktan ve kuru kalorifer havasından koruyacak bir kurtarıcıya ihtiyacı var. Doğal koruma bariyeri incelince, cilt de kurumaya ve hatta küçük çatlaklara maruz kalmaya başlıyor.

Vücudun hassas bölgeleri nelerdir?

Özellikle bacakların üst ve baldır bölgesinde kuruluktan dolayı kaşınma hissi oluşur. Kolların üst bölgesi de bu kaşınmadan nasbini alır. Yağ dokusu tabakası özellikle buralarda yeterince yoğun olmadığındancilt de kurumaya eğilimlidir. Ayrıca bu bölgelerin kalın giysilerle tahriş olması da kaşıntının bir diğer sebebi. Kaşıntının bir sonraki aşaması ise ciltte oluşan pullanma olarak göze çarpar.

Bu durumlarda nelerden kaçınmak gerekir?

Dışarısı gerçekten soğukken sıcak bir banyo rahatlatıcı olacaktır. Ancak köpüklü banyo türleri ve sabunları yağ üretimini daha da azaltır. Ayrıca sıcak su da  cildin doğal yağlarına zarar verir. Bu yüzden her zaman kısa ve ılık duş almakta yarar var. Banyo yağları, cildin yağ tabakasını kruyucu özeliklerinden dolayı banyo köpüklerine göre  daha etkilidirler. Banyo sonrası iyice kurulanmak da önemlidir. Ciltteki su, buharlaşarak cildin daha da kurumasına yol açabilmektedir.

Related Posts

Leave A Comment