• Perşembe , 22 Ağustos 2019

Pilates’in Babası Hakkında Bilinmeyenler

Neredeyse 1 asır önce Joseph Hubertus Pilates tarafından kendisini tedavi etmek amacıyla geliştirdiği ve İkinci Dünya Savaşı’nda yaralanan askerlerin tedavisinde de kullanılan Pilates disiplini tüm dünyayı kasıp kavurmaya devam ediyor.

Joseph Hubertus Pilates; Almanya’da 1880 yılında dünyaya geldi. Joseph Pilates, raşitizm ve astım hastalıklarıyla birlikte dünyaya geldi. Doktorlar tarafından ailesine uzun süre yaşamayacağı bilgisi verilen Joseph Pilates; zamanının büyük bir kısmını evinde çeşitli tıp ve Uzakdoğu sporlarıyla ilgili araştırmalar yaparak kendisini bu hastalıklardan kurtarabilmek için çıkış yolları aramakla geçirdi.

Joseph Pilates tıp ve sporu birleştirerek bir çözüm aramakla geçirdiği süreç içerisinde yoga, kayak, dans, savunma sporu ve ağırlık çalışmaları üzerinde uzmanlaştı. Pilates tüm bu disiplinlerin bir birleşimi olarak doğdu. Birinci Dünya Savaşı’nda İngiltere’de İngiliz polislerini çalıştıran Joseph Pilates; daha sonra Almanya’ya döndü ve savaşta ağır yaralanmış; çeşitli organlarını yitirmiş ya da yitirmek üzere olan askerleri çalıştırmaya başladı.

1926 senesinde Amerika’ya giden Joseph Pilates burada Hemşire eşi Clara ile tanıştı ve New York’ta ilk pilates stüdyolarını açtılar. İlk başlarda müşteri yoğunlukları erkeklerden oluşuyordu. Ancak zaman içerisinde yeni hareketler keşfeden çiftin hitap ettiği kitle genişledi. 87 yaşındayken 1967 senesinde ölen Joseph Pilates ardında binlerce duruş bozukluklarından kurtulmuş, vücudu forma girmiş, fazlalıklarından kurtulmuş, sağlıklı kaslar yapmış insan bıraktı.

Related Posts

One Comment

 1. fitnesscenter
  10 Kasım 2014 at 19:10 Cevapla

  FİTNESS NEDİR?
  Fitness nedir diyecek olursak, kelime anlamı olarak sağlıklı ve formda olmak olup birçok beden egzersizine dayalı bir spordur. Günümüzdeki spor dalları haricinde tek bir vücut kasını hedef almayıp tüm kasları hedef alan fitness alet kullanılarak ya da kullanılmadan kasların çalıştırılması sıkıştırılması ve şekillendirilmesini hedefler.
  Fitness esasen bütün sporların temelidir. Her spor dalında vücutta ağırlıklı kullanılan kas gurupları vardır. Bu kas guruplarına kondisyon kazandırılması için fitness egzersizlerine başvurulur. Her amacın, kişinin ve düşüncenin antrenman programı birbirinden farklıdır. Fitnes sporunda bir standarttan söz edilmesi mümkün değildir. Bu da demek oluyor ki her yaşın, her hayat tarzının ve vücut tipinin birbirinden farklı olarak bir uzman tarafından takip edilen çalışma şekli olmalıdır. Uzmanlar kişilere özel programlar oluşturup bu programlar dahilinde sporlarını icra etmelerini sağlamalıdır.
  Fitness vücutta bol bol endorfin, östrojen ve testesteron hormonu salgılanmasını sağlar. Kişi bu nedenle kendisini psikolojik olarak zinde hisseder. Ayrıca vücut forma girince de kişide bir özgüven artışı meydana gelir. Bu sporla metabolizma hızlanır, kişide enerji artışı meydana gelir. Kişinin daha sağlıklı ve daha hızlı düşünmesini sağlar. Vücutta gelen uyku sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Psikolojik iyileşmeden dolayı kişi stresten uzaklaşır. Kişi bu spor sayesinde daha sağlıklı ve hızlı düşünebilme yeteneği kazanır. Kişide kalp ve damar sistemi güçlenir. Uzun yıllar bu sporla uğraşan kişilerde kanser kalp krizi vb. sağlık sorunları çok nadir görülmektedir. Aynı zamanda bu sporla uğrasan kişiler bol bol kalori yaktıkları için şeker hastaları için önerilen bir spor dalıdır.
  Bu nedenle fitness denince insanın aklına ilk sağlık gelmelidir. Kişi bu sporla daha düzenli ve daha sağlıklı bir hayat elde edebileceği düşüncesini benimsemeli ve sağlıklı bir hayat yolunun temellerini bu sporla atmalıdır. Kelime anlamı beden sağlığı olan bu sporu sadece benden sağlığı olarak değil aynı zamanda ruh sağlığı olarak da düşünmek gerekmektedir. Beden sağlığı yanında ruh sağlığının da önemi göz ardı edilemez. Çağımızın birçok hastalığının kaynağı olan ruh sağlığı bozukluğu bu spor sayesinde bir nebzede olsa tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle bu sporu sadece beden sağlığı olarak değil aynı zamanda vücudun gelişimini tamamlamada önemli katkılar sağlayan ruh sağlığı olarak da görmekte fayda vardır.
  İnsanların fitness kelimesini duyup da uzak kalma sebeplerinden biri içeriğinin tam olarak ne olduğunu bilmemeleri ne ifade ettiği hakkında bilgi sahibi olmamalarıdır. Fitness sporunun ne ifade ettiği konusunda yukarıda anlatılanlara bakıldığında açıkça görülmektedir ki fitness insan sağlığı için oldukça önem teşkil eden konular arasında yerini almaktadır. İnsan sağlığı temelli sportif faaliyet olarak da adlandırabileceğimiz spor dallı fitness terimini oldukça iyi ifade etmektedir. Kısaca fitness bir yaşam tarzı, fitness bir tedavi yöntemidir.

Leave A Comment