• Perşembe , 22 Ağustos 2019
Tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalı?

Tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalı?

Tüp bebek tedavisinde beslenme

Prof. Dr. Bülent Tıraş tüp bebek tedavisinde beslenme hakkında bilgi verdi.
Tüp bebek tedavisinin doğal yollardan çocuk sahibi olamayan çiftler için büyük bir umut olduğu ortada. Fakat tedavinin başarılı olup olmayacağını belirleyen o kadar çok faktör mevcut ki, bu faktörler arasından en uygulanabilir olanları kesinlikle atlamamak, tedavinin başarısını arttırmak için uzmanın önerilerine dikkat etmek gerekiyor. Tüp bebek tedavisinde beslenme nasıl olmalı sorusu da kesinlikle cevaplanması gerekenler arasında yer alıyor.

Tüp bebek tedavisine başlandığında uzmanınız varolan rahatsızlıklarınız, genel durumunuz, ilaç dozunuz ve diğer koşullar hakkında bilgi aldıktan sonra size bir beslenme programı belirlenmesini sağlayacaktır. Fakat bir beslenme programı almasanız bile dikkat etmeniz gereken altın kurallar ile tüketmemeniz gereken şeyler mutlaka size aktarılacaktır.

Doğru bir beslenme düzeni, anne adayının fiziksel anlamda en iyi halde olmasını sağlayacaktır ve fiziksel uygunluk ise bebeğin hem rahme tutunma ihtimalini arttıracaktır hem de tutunmuş olan bebeğin gelişimini destekleyecektir.
Bknz: Tüp bebek tedavisinde beslenme

E vitamini, A vitamini, C vitamini, D vitamini, Kalsiyum, Demir, Çinko, Folik asit ve yağ asitleri, tüp bebek tedavisi gören anne adaylarının kesinlikle edinmeleri gereken maddeler arasındalar fakat bunları hap olarak almak maalesef tüp bebek tedavisinde ve gebelikte pek önerilmiyor. Bu yüzden sık sık yeşillik tüketmek, baklagiller, kırmızı ve beyaz et, süt ve süt ürünlerinden oluşan geniş bir beslenme programına sahip olmak, tüm ihtiyaç duyduğunuz maddeleri vücudunuza alabilmeniz için size gereken desteği sunacaktır.

Tüp Bebek Tedavisinde Dikkat Edilmesi Gereken Beslenme Kuralları
Hangi maddeleri vücudunuza almanız gerektiğinden bahsettik ancak bu konuda bazı yasaklar ve ek olarak dikkat edilmesi gerekenler var. Zira bir ürüne yığılmak ve o ürün ağırlıklı bir beslenmeyi devam ettirmek, uzun vadede dengesiz beslenme sorunu olarak size geri dönecektir.
Çay ve kahve tüketimini sınırlamak, tüp bebek tedavisi sürecinde çok önemli. Bu maddelerin içeriklerinin anemiye sebep olabilmeleri, bunun yanında tansiyon ve kalp sorunlarını tetikleyebilmeleri sebebiyle hassas bir dönem olan tüp bebek tedavisi döneminde kesinlikle sınırlandırılmaları gerekli.

Hazır gıdalar, hazır meyve suları, tuz, saf zeytinyağı gibi ürünlerden uzak durmak veya onları olabildiğince sınırlandırmak da tüp bebek tedavisi sürecinde hem anne adayı hem de embriyonun durumu için optimum koşulların oluşmasına yardımcı olacaktır.

Kaliteli ve katkı maddelerine sahip olmayan kırmızı et ve et ürünleri, deniz ürünleri ve beyaz et haftanın farklı günlerine dağıtılarak anne adayları tarafından tüketilmeli. Ancak deniz ürünlerinde bulunabilen ağır metaller sebebiyle porsiyonları çok abartmamaya da dikkat etmelisiniz.
Tabii ki alkol ve sigara, tüp bebek tedavisi sürecinde tamamen yasak ve bu maddelerin sahip olduğu niteliklerin gebeliğin oluşmasını zorlaştırmanın yanında gebeliği de baltalamaları, onları tehlikeli maddeler sınıfına sokuyor. Alkol ve sigaranın sperm yapısını bozması sebebiyle sadece anne adayları değil baba adayları için de yasak olduğu unutulmamalı.

Kaynak: http://bulenttiras.com

Related Posts

Comments are closed.