• Perşembe , 22 Ağustos 2019

Yoğurdun faydaları Nelerdir?

Öncelikle, yoğurtun sütten geldiğini unutmamak gerekir. Böylece yoğurt yiyenler, süt proteinleri ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, vitamin B-2, vitamin B-12, potasyum ve magnezyum gibi çeşitli besin maddeleri alacaktır. Ancak yoğurtla ilgili olarak daha çok duyduğumuz kelimelerden biri “probiyotik”. Probiyotikler, sindirim sisteminde doğal olarak bulunan “faydalı bakteriler” dir. Bu “iyi bakterilerin” birçoğu yoğurt ürününde de bulunur. Daha fazla araştırma yapılması gerektiği halde, bazı probiyotiklerin bağışıklık sistemini artırmaya ve sağlıklı bir sindirim sistemini geliştirmeye yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

1. Protein Gücü
Protein iyi bir sağlık için gereklidir. Hücre büyümesi, kas yapımı ve doku onarımı için hayati önem taşımaktadır. Yaşlandıkça cildinizi sağlıklı tutmak ve hastalıktan korunmak için daha fazla proteine ​​ihtiyacınız var. Yunan yoğurt, et gibi ağır gıdalardan kaçınırken protein seviyenizi yükseltmenin harika bir yoludur.

2. Probiotik ihtiyacı giderilir
Yoğurt probiyotiklerle doludur. Bunlar bakteri ve maya gibi mikroorganizmalar. Bunlar normalde bağırsaklarda yaşar ve bağırsaklarında iyi mikroorganizmalara sahip olmak, sağlıklı kalmanıza yardımcı olur. Probiyotiklerden gelen iyi bakterilerin sağlıklı bir dengesi olmadan, çok fazla kötü bakteri oluşabilir ve bağışıklık sistemimize zarar verebilir. Probiotikler, sindirim sistemi için harika ve özellikle irritabl bağırsak sendromu gibi durumlardan muzdarip kişilere yararlı olduğunu belirtti. Bknz: http://www.aysetolgaiyiyasam.com/yogurdun-faydalari-nelerdir

3. B12 ihtiyacını karşılar
B12 vitamini, enerji ve sağlıklı beyin fonksiyonu için gereklidir ve yoğurt bununla doludur. Vejetaryenlerde genellikle B12’de yetersizdir, çünkü genellikle etlerde bulunur, bu nedenle bol bol yoğurt tüketmek gerekir. Daha fazla çalışma gerekmekle birlikte, aktif kültürlerle birlikte yoğurtun bazı gastrointestinal koşullara yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır:

• Laktoz intoleransı
• Kabızlık
• İshal
• Kolon kanseri
• Enflamatuar barsak hastalığı
• H. pylori enfeksiyonu

4. Aktif Kültürlü Yoğurt Vajinal Enfeksiyonlardan Vazgeçebilir

Candida veya “maya” vajinal enfeksiyonları, diyabetli kadınlar için yaygın bir sorundur. Küçük bir çalışmada, kronik adil vajinit olan yedi diyabetik kadın, günde 6 zeytin donmuş aspartamla şekerlendirilmiş yoğurt tüketmişti (aktif kültürler olsun veya olmasın). Çoğu kadın, çalışma boyunca zayıf kan şekeri kontrolüne sahip olsa da, aktif kültürlerde yoğurt yiyen grubun vajinal pH’sı (asitlik veya bazlık ölçüsü) 6.0’dan 4.0’a düştü (normal pH 4.0-4.5). Bu kadınlar ayrıca kandida enfeksiyonlarında azalma olduğunu bildirdiler. Aktif kültürler olmadan yoğurt yiyen kadınlar pH 6.0’da kaldı.

Related Posts

Leave A Comment