• Perşembe , 22 Ağustos 2019

ZAYIFLAMAK MOTİVASYON İSTER

 

 

ZAYIFLAMAK MOTİVASYON İSTER

Beslenme uzmanı olarak gün içerisinde onlarca danışanımla görüşme yapıyorum. Hepsinin beslenme programını düzenlerken hayatlarına kolay adapte edebilecekleri şekilde olmasına özen gösteriyorum ve kontrol görüşmelerinde aynı şekilde ilgileniyorum. Buna rağmen kimisi beslenme programını harfiyen uygulayıp hızla programın sonuna ilerlerken, kimisi sürekli program dışına çıkıp daha yavaş yol kat ediyor. Bunun temel sebebi, kişilerin bu süreçte yeterli motivasyonu sağlayamamalarıdır.

KENDİNİZE SORACAĞINIZ İLK SORU ‘’GERÇEKTEN ZAYIFLAMAK İSTİYOR MUYUM?’’ OLMALIDIR

Çok basit gibi görünen fakat diyete başlarken herkesin mutlaka kendine sorması gereken bir sorudur. Eğer cevabınız evet ise siz bu işi başardınız demek. Çünkü gerçekten istediğinizde diyet yapmanın aslında hiç zor olmadığını fark edeceksiniz.

BAŞLARKEN ‘’YAPABİLİRİM’’ DEMELİSİNİZ

‘’Daha önce defalarca denedim,olmadı’’ gibi cümleler motivasyonunuzu kırmaktan başka bir işe yaramaz. Günümüzde pek çok insan beslenme uzmanlarının desteği ile bunu başarabildiğine göre sizde yapabilirsiniz. Beden ve ruh sağlığınızın daha iyi olması için kendinize şans verin.

DİYET ALGINIZI DEĞİŞTİRİN

Pazartesi başlanıp Salı günü son bulan diyetlere veda edin. Kendinize ve karşınızdaki uzmana karşı dürüst davranın ve beslenme programını oluştururken kolay uygulayabileceğiniz ve her zaman devam edebileceğiniz şekilde olmasına dikkat edin. Böylece yaptığınız şeyin sadece beslenmenizi düzene koymak olduğunu anlayabilirsiniz.

HEDEFE ODAKLANIN

Yıllardır alıştığınız bir beslenme düzeniniz var. Bu yüzden belki ilk gün sizin için biraz zor geçebilir. Ama 2. Gün,3. gün derken bir bakmışsınız bir hafta olmuş ve beslenme programınız artık sizin hayatınızın bir parçası haline gelmiş. Bu süreçte hedefe odaklanmak çok önemli. Gün içerisinde kendinize ‘’sağlıklı beslenmeliyim,ideal kiloma ulaşmalıyım’’ cümlelerini tekrar edin.

ASLA ERTELEMEYİN

Geçen zamanın telafisi olmaz. Bugün bir parça çikolata ile zaten bozdum diyerek günün geri kalanını ölçüsüzce yiyerek geçiriyorsanız ve yarın başlarım diyerek kendinizi kandırıyorsanız zamanınızı ve emeğinizi çöpe atıyorsunuz demektir. Unutmayın, beslenme programları her zaman esnektir. Bugün yaptığınız ufak kaçamakları yarın telafi ederek yolunuza devam edebilirsiniz.

ACELECİ DAVRANMAYIN

Hepimiz emek verdiğimiz işin biran önce sonuçlanmasını sabırsızlıkla bekleriz. Fakat söz konusu sağlık ise aceleye gelmez. Diyetisyeninizin oluşturduğu programın daha azını tüketerek hızla kilo vermeye çalışıyorsanız metabolizmanıza en büyük kötülüğü yapıyorsunuz demektir. Vücudunuzun sağlıklı bir şekilde işleyişini sürdürmesi için belli bir enerjiye ihtiyacı vardır. Eğer aldığınız enerji miktarını çok düşürürseniz bedeninizi kısıtlı yaşamaya alıştırmış olursunuz. Bu da sizin kilo verme hızınızı düşürür ve diyet sonunda hızla kilo almanıza sebep olur. Kaybettiğiniz kilonun sağlıklı ve kalıcı olmasını istiyorsanız çok hızlı kilo verme tutkusundan vazgeçin.

OLUMLU DÜŞÜNÜN

Verdiğiniz her kilo için kendinize kocaman bir aferin diyin ve ödüllendirin. Umutsuzluğa kapıldığınız anda şimdiye kadar verdiğiniz kiloları düşünün ve kendinize inancınızı yenileyin. Sık sık daha iyisini yapabileceğinizi tekrarlayın. En önemlisi, kilo vermenizin sadece görünüşünüzü değil fiziksel ve ruhsal sağlığınızı olumlu yönde etkileyeceğini aklınızdan çıkartmayın.

SONUCU HAYAL EDİN

Özellikle uzun süre diyet yapan kişiler bir süre sonra sıkılmaya başlayabilir. Bu durumda yapılacak en doğru şey değişim listesini daha aktif şekilde kullanarak öğünleri çeşitlendirmek. Hala motivasyonunuz düşükse programın sonunda nasıl göründüğünüzü ve ne kadar sağlıklı bir bedene sahip olacağınızı hayal edin.

KENDİNİZE KARŞI DÜRÜST OLUN

Yediklerinizi herkesten saklayabilirsiniz fakat kendinizden asla. Eğer öncesinde sık sık bir şeyler atıştırmak gibi bir alışkanlığınız varsa ne kadar yediğinizi tam olarak anlayamayabilirsiniz. Yani aslında sandığınız kadar az yemiyor olabilirsiniz. Bunu anlamanın en güzel yolu kendinize ufak bir defter edinin ve gün içerisinde tükettiğiniz her şeyi miktarlarıyla buraya kaydedin. Günün sonunda kontrol edin. Bakalım gerçekten listenize sadık kaldınız mı?

Ve bunların en önemlisi, kilolu ya da zayıf,sağlıklı ya da sağlıksız bedeninizi sevin. Genetik yapımıza müdahale edemezsiniz fakat doğru beslenerek onu daha iyi duruma getirmek sizin elinizde.

 

Beslenme ve Diyet Uzmanı Buket ADANÇ

GNC Live Well Araştırmalar Bölümünden alıntıdır.

 

Related Posts

Leave A Comment