• Perşembe , 22 Ağustos 2019

Zayıflamaya yardımcı gıdalar

 

TARÇIN: 1 tatlı kaşığı tarçını süte, yoğurda veya Türk kahvesine atın. Hem tatlı ihtiyacınızı keser, hem de insülün direncinizi kırarak zayıflamanaıza yardımcı olur.

SÜT VE YOĞURT:  Mutlaka bol bol süt ve yoğurt tüketin. Çinko ve kalsiyum minerali kilo vermeye yardım ederr. Hatta kalsiyum ve magnezyum içeren  bir tablet mutlaka kullanılmalıdır. Hem kilo vermeye yardımcı olur hem de bölgesel yağlanmaya iyi gelir.

REZENE: Ödem atmaya yardımcı olur. Emziren annelerde sütü artırır. Hazımsızlığa iyi gelir. Yemeklerden 15 dakika sonra rezene içine bir tutam kimyon atılıp içilirse gazı ve reflü sorununa da iyi gelir.

KEÇİ BOYUNUZU: Günde 3 tane yenilirse tokluk hissi verir. Kan şekerini düzenler, iştahı dengeleyip acıkmayı engeller.

ADA ÇAYI: Bağışıklık sistemini güçlendirir. Tok tutmada önemlidir. Metobolizmayı hızlandırır. Östrojen içerdiğinden özellikle menopozdaki kadınlara yağ yakımında yardımcı olur.

IHLAMUR: Yemeklerden önce içilirse tokluk sağlar.

MATE ÇAYI: İştah kesme özelliği vardır.

SU: Günde 2-3 litre içilmelidir.

OMEGA 3: Omega 3 yağ asitleri alınmalıdır. Kilo vermekte oldukça etkilidir. Ayrıca diz ağrıları ve eklem romatizmalarında etkilidir.

MAGNEZYUM: Özellikle sinir sistemi ve kabızlık durumu olanlar bol bol megnezyumlu besinler tüketmelidir. Bunlar semizotu, fındık, deniz ürünleri olabilir.

YEŞİL ÇAY: 3-4 fincan yeşil çay antioksidan etkisiyle bedeni zararlı toksinlerden temizler. Bapırsak sistemini güçlendirir.

 

Kaynak: Diyetisyen Özlem Akın  UZUNHASANOĞLU

 

 

 

 

Related Posts

One Comment

  1. Derya
    7 Mart 2014 at 09:30 Cevapla

    Güzel bilgilermiş, teşekkürler.

Leave A Comment